Šī gada 8.-12. septembrī Somijā notika seminārs Erasmus+ programmas ietvaros "Youth in action: Learning through SPORTS". Projektā piedalījās gandrīz 50 dalībnieku no 23 dažādām valstīm. No Latvijas projektā piedalījās divas dalībnieces, kā viena no tām biju arī es, Liene Vaitkeviča, pārstāvot biedrību Remoss.
Pirmās divas dienas tika pavadītas Kuortanes olimpiskajā sporta centrā. 8. septembrī notika dalībnieku ierašanās un iepazīšanās neformālā gaisotnē. Savukārt, otrajā dienā tikām iepazīstināti ar pasākuma programmu un mērķiem. Dienas pirmajā olimpiskā centra pārstāvji stāstīja par sporta politiku un organizāciju Somijā. Pēc pusdienām tikām sadalīti nelielās grupiņās, pārrunājām iepriekš dzirdēto, dalījāmies iespaidos. Gandrīz visiem dalībniekiem, arī man, šķita interesanta sporta finansēšanas shēma. Vairums līdzekļu sporta pasākumu un sportistu finansēšanai tiek iegūti nevis no nodokļiem, bet gan no pārdotajām nacionālās loterijas biļetēm. Otrās dienas turpinājumā bija iespēja iepazīties ar pārējo semināra dalībnieku pārstāvētajām organizācijām, kā arī piedalīties komandas saliedēšanas aktivitātēs. Jāatzīst, ka vairums aktivitāšu nebija redzētas iepriekš, līdz ar to bija interesanti, tomēr pilnīgi visi uzdevumi bija veicami pa vienam, pēc tam saskaitot komandas rezultātu. Tas, manuprāt, neatbilst komandu saliedēšanas aktivitāšu būtībai. Pēc vakariņām bija iespēja apmeklēt izvēles aktivitāti, izvēlējos pamēģināt frisbij-golfu, jo arī tas bija kaut kas jauns un neredzēts.
Trešajā semināra dienā visi dalībnieki sadalījās 4 grupās un devās apskatīt 4 dažādas skolas Somijas valsts projekta ietvaros: skola kustībā (Finnish school on move). Skolās parastajā mācību programma tiek papildināta ar dažādām aktivitātēm gan stundu laikā, gan starpbrīžos. Stundas vidū parasti tiek paņemts neliels pārtraukums, kad visiem jāpieceļas, jāizpilda daži vingrinājumi, bet pēc tam nodarbība turpinās. Divreiz dienā ir 15 minūtes gari starpbrīži, kad pilnīgi visiem skolēniem jāatrodas ārā un jāpiedalās kādā no aktivitātēm, piemēram, florbolā. Dažās no mācību telpām skolēni mācās, stāvot kājās, pie speciāli pielāgotiem galdiem. Guvuši daudz jaunu iespaidu, devāmies uz viesnīcu, kur par savas organizācijas darbību stāstīja somu NVO "Ice hearts" pārstāvis. Organizācija uzmeklē 6 gadus vecus bērnus (sadarbībā ar pirmsskolas izglītības iestādēm), kuri nāk no nelabvēlīgām vai ne tik labi situētām ģimenēm, piedāvā viņu vecākiem nodarbināt šos bērnus hokejā, un atbalsta viņus līdz 18 gadu vecumam. Pārrunājām arī, ko esam ieguvuši, piedaloties šajā seminārā.
Semināra ceturtajā dienā tikām iepazīstināti ar Erasmus+ projektu rakstīšanu un finansējuma sadali. Dalībnieki, kuri jau ir rakstījuši savus projektus, lai saņemtu Erasmus+ finansējumu, dalījās savā pieredzē. Daži no dalībniekiem jau devās mājās.
Semināra noslēdzošajā dienā atvadījāmies un prom devās visi, kas vēl bija tur.
Kopumā ieguvu daudz jaunu iespaidu un zināšanu par Somiju kā valsti. Tāpat arī par somu izglītības sistēmu un sporta organizācijām.